Podsumowanie targów WODKAN 2015
 Oceń wpis
   

 Ceremonii otwarcia XXIII Międzynarodowych Targów Maszyn i Urządzeń dla Wodociągów i Kanalizacji  dokonali Prezes IGWP Dorota Jakuta i Przewodniczący Rady Izby Tadeusz Rzepecki. Owocnie spędzonego czasu, Wystawcom i Gościom, życzyli również Prezydent Miasta Rafał Bruski, Przewodnicząca Senackiej Komisji Ochrony Środowiska Jadwiga Rotnicka, Wojewoda Kujawsko Pomorski Ewa Mes, Wicemarszałek województwa Zbigniew Ostrowski, Prezes KZGW Witold Sumisławski.


Podczas Targów odbywało się wiele konferencji, m. in. prezentacja pt. Opomiarowanie Mediów przeprowadzona przez firmę Pomiar Serwis.

Nagrody Grand Prix:

 • Seen Technologie Sp. z o.o. - Instalacja termicznej mineralizacji osadów ściekowych SGF 1000 (Z26)
 • KartGis Sp. z o. o., al. Jerozolimskie 81, 02-100 WarszawaKartMobile - mobilny system GIS (C98)
 • Hydro-Vacuum, ul. Droga Jeziorna 8 - Pompa zatapialna typu FZ do tłoczenia ścieków zawierających elementy ścierne i mineralne (B29)

Najciekawsze ekspozycje:

 • Hawle A6
 • Wavin - C22
 • Saint Gobain PAM B174

 


 

Plan Konferencji Targowych

 

WTOREK , 26 MAJA 2015r.

 

SALA I Hala B, 2 piętro

 

10.30-11.00 Sygnity - Efektywne zarządzanie majątkiem sieciowym w oparciu o Inteligentne Sieci Wodociągowe - przyszłość sektora

11.00-11.30 Esri - Kompleksowe zarządzanie przedsiębiorstwem wodno-kanalizacyjnym z wykorzystaniem Platformy GEOSECMA for ArcGIS

11.30-13.00 Uponor Infra - Retencja i sterowanie transportem ścieków w systemach kanalizacyjnych. Kanał retencyjny - efektywne rozwiązania w retencji ścieków deszczowych - studium przypadków

13.00-16.00 Abrys - Nowe technologie w branży wod-kan woda, ścieki, infrastruktura liniowa

Udział w konferencji jest bezpłatny formularz zgłoszeniowy on-line http://wodociagi-kanalizacja.abrys.pl/formularz-rejestracji-nowe-technologie-w-branzy-wod-kan/

 

SALA II Hala B, parter

12.00-12.30 Mitsubishi Electric - Nowoczesny system PreviSys do zaawansowanego sterowania procesami biologicznego oczyszczania ścieków

12.30-13.30 Pomiar Serwis - Opomiarowanie mediów

14.00-15.00 Femot - Pompy głębinowe - systemy wysokiej sprawności

15.00-15.30 Bentley Systems - Modelowanie sieci wodociągowej przy użyciu oprogramowania Bentley Systems

 

ŚRODA , 27 MAJA 2015r.

 

SALA I Hala B, 2 piętro

10.30-11.00 Esri - Kompleksowe zarządzanie przedsiębiorstwem wodno-kanalizacyjnym z wykorzystaniem Platformy GEOSECMA for ArcGIS

12.00-14.00 Izba Gospodarcza Wodociągi Polskie - Plany bezpieczeństwa wody - sytuacja w kraju i w Europie

14.00-16.00 Uponor Infra - Producent materiałów budowlanych w procedurze zamówienia publicznego. Ochrona interesu ekonomicznego i prawnego producenta w procesie udzielania oraz realizacji zamówień publicznych na roboty budowlane.

 

SALA II Hala B, parter

10.30-11.00 Mitsubishi Electric - System membranowych bioreaktorów Mitsubishi

11.00-12.00 Navia - Oprogramowanie do zarządzania operacyjnego w przedsiębiorstwach wodno-kanalizacyjnych. Zarządzanie w każdym miesiącu, dniu i godzinie wieloma zadaniami i wielką ilością informacji (pochodzących z różnych źródeł danych) może być trudne dla Twojej organizacji, szczególnie jeśli trzeba podejmować szybkie decyzje lub tworzyć różne raporty. Aby opanować tę sytuację,firma potrzebuje innowacyjnego i skutecznego narzędzia do zarządzania operacyjnego. Navia jest najlepszym rozwiązaniem operacyjnym dla firm, które zarządzają infrastrukturą wodno-ściekowych. Przekonajcie się jak to działa w czasie naszego warsztatu. Zapraszamy!

12.00-12.30 Bentley Systems - Modelowanie sieci wodociągowej przy użyciu oprogramowania Bentley Systems

12.30-13.00 FU-WI - Innowacyjna technologia termicznej utylizacji osadów ściekowych metodą pirolizy. Zastosowanie niniejszej technologii pozwoli użytkownikowi na bezpośredni montaż w miejscu wytwarzania osadów oraz przetwarzanie osadów powstających na oczyszczalni ścieków dla celów energetycznych i wyeliminuje składowanie oraz konieczność transportu osadów do odległych miejsc zagospodarowania.

13.00-14.00 Femot - Pompy głębinowe - systemy wysokiej sprawności

14.00-14.30 Mitsubishi Electric - Wykorzystanie komputerowego modelu oczyszczalni ścieków w optymalizacji pracy Oczyszczalni Ścieków Klimzowiec

14.30-15.30 Sygnity - Wdrożenie Zintegrowanego Systemu Informatycznego na bazie sprawdzonych rozwiązań Sygnity - najważniejsze pytania i odpowiedzi

 

CZWARTEK , 28 MAJA 2015r.

 

SALA II Hala B, parter

12.00-12.30 Mitsubishi Electric - System membranowych bioreaktorów Mitsubishi

 

 

 

 

 

 

 

 
 
Komentarze (0)
Jeszcze tylko kilka dni do targów WODKAN
 Oceń wpis
   

Zapraszamy na nasze stoisko !

Dla odwiedzających mamy poczęstunek, oraz pierwszy numer czasopisma Pomiar Serwis, w którym nawiązujemy do przedwojennego Pomiaru

 

Komentarze (0)
Ankieta Wodociągowcy o Wodomierzach
 Oceń wpis
   

 W roku 1936 redakcja "Pomiar" Wiadomości Polskiej Fabryki Wodomierzy i Gazomierzy zwróciła się do kilku przedstawicieli zakładów wodociągowych w sprawie wyrażenia ich poglądów na temat stosowanych w ich konkretnych przedsiębiorstwach wodomierzy.

Na podstawie otrzymanych odpowiedzi stwierdzono potrzebę stworzenia przepisów prawnych, które regulowałyby szeroko rozumianą gospodarkę wodomierzową.

 

 

 

 

 

Odpowiedzi dotyczyły różnych dziedzin a niektóre problemy minionego wieku pozostały aktualne do dziś.

 

 

 

 

 

Dzisiaj po blisko 80 latach chcemy przeprowadzić kolejne takie badanie, dokonać bilansu i podsumowania historii gospodarki wodomierzowej w Polsce.

 

 

Pragniemy zwrócić się do Zakładów Wodociągowych  z pięcioma pytaniami i wspólnie spojrzeć na aktualne problemy jakie stoją przed nimi.

 

 

 

 

 

TAK ZACZĘTO  79 LAT TEMU

 

Cytat.:

 

Redakcja naszego kwartalnika zwróciła się do kilku osób z prośbą o wyrażenie poglądów w sprawie stosowania wodomierzy w wodociągach. W szczególności chodziło tutaj o ustalenie zdania wybitnych praktyków na czułość wodomierzy, normy dokładności, konstrukcje liczydła, wreszcie normy wbudowania.(Pomiar, str.1, nr 5, 1936r.)

 

W 1936 roku pytania dotyczyły następujących zagadnień

 

1.       Rodzaje wodomierzy - sucho czy mokrobieżne

 

2.       Liczydło przeskakujące rolkowe czy wskazówkowe

 

3.       Sprawy normalizacji

 

4.       Zakres tarczy liczydłowej

 

5.       Normy dokładności

 

Przez najbliższe dwa lata zwrócimy się kilkudziesięciu instytucji z prośbą o współpracę i pomoc w przeprowadzeniu tejże ankiety. Mamy nadzieję uzyskać pięć odpowiedzi na postawione pytania oraz przeprowadzić techniczne badanie wodomierzy po okresie eksploatacji z różnych części Polski.

 

Pierwszą informację o Ankiecie zamierzamy opublikować i udostępnić podczas XXIII Targów Maszyn i Urządzeń dla Wodociągów i Kanalizacji w maju 2015r. w Bydgoszczy. Pierwsze wyniki będą publikowane w kolejnych numerach naszego czasopisma. Aktualne wiadomości o Ankiecie będą pojawiały się na stronach internetowych naszych Partnerów.

 

Wodociągowcy o Wodomierzach - pytania

 

Pytania, które zadamy firmom i instytucjom z branży gospodarki wodomierzowej w Polsce będą dotyczyły szeroko rozumianej gospodarki wodomierzowej.

 

1) Jakie rodzaje wodomierzy stosujecie na przyłączach: wirnikowe suchobieżne lub mokrobieżne, jedno czy wielo strumieniowe, objętościowe czy inne?

 

2) Jeśli korzystacie ze zdalnych systemów odczytu (radiowych, przewodowych, GSM), jaki jest ich udział procentowy w zamontowanych urządzeniach?

 

3) Dokonując doboru wodomierza kierujecie się przepisami MID-owskimi, a może korzystacie ze starych norm i klas dokładności (A,B,C)? Jak waszym zdaniem przepisy MID-owskie wpłynęly na kwestię doboru urządzeń: ułatwiły lub utrudniły?

 

4) Czy dokonujecie sprawdzenia metrologii liczników po 5 latach eksploatacji oraz dokonujecie ich wtórnej legalizacji i czy wymieniacie je na nowe urządzenia?

 

5) Z jakimi problemami spotykacie się najczęściej podczas eksploatacji wodomierzy?

 

 

 

Zachęta do współpracy

 

Zwracamy się do wszystkich firm wodociągowych, fabryk i Spółdzielni Jeśli dysponujecie wodomierzami, i chcielibyście wiedzieć jaki jest stan tego urządzenia i czy jego dokładność mieści się w granicach dopuszczalnych błędów po okresie eksploatacji napiszcie do nas!

 

Jeśli chcesz wziąć udział w badaniu i chcesz aby Twoja wypowiedź zapisała się w historii gospodarki wodomierzowej napisz do nas.

 

Wszyscy partnerzy będą opublikowani na naszej stronie internetowej Wydawnictwa, oraz w kolejnych numerach naszego czasopisma.

 

Pierwszym partnerem naszej akcji Wodociągowcy o Wodomierzach została Polska Fabryka Wodomierzy i Ciepłomierzy FILA. W ramach Ankiety będą przeprowadzać nieodpłatnie badanie jakości wodomierzy po okresie eksploatacji w Polsce.

 

Patronat medialny objął portal wodkaneko.pl

 

Nasze działania są wspierane przez Polski Ślad polskislad.pl oraz Agape.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Komentarze (0)
Darmowe badanie wodomierzy
 Oceń wpis
   

 

Zachęcamy - wysyłajcie wodomierze do sprawdzenia!

 
Do wszystkich firm wodociągowych, fabryk i użytkowników indywidualnych!
 
Jeśli chcesz sprawdzić na ile dokładny był Twój zużyty wodomierz
napisz do nas, wodomierze sprawdzi na renomowanym sprzęcie 
Polska Fabryka Wodomierzy FILA
 
W pierwszej kolejności zachęcamy  o przesyłanie wodomierzy z południowej Polski. Wodomierze są analizowane pod kątem dokładności w ramach Ankiety Wodociągowcy o Wodomierzach.
Więcej o Ankiecie przeczytasz w poprzednich artykułach .
 
 
 
Napisz do nas aby dowiedzieć się więcej.
Komentarze (0)
Wyniki ankiety z 1936 roku
 Oceń wpis
   

 

Wodociągowcy o Wodomierzach - wyniki ankiety z 1936 roku

 

Prezentujemy Państwu nieprawdopodobną lekcję z historii gospodarki wodomierzowej w Polsce!

 

Wyniki ankiety przeprowadzonej  niemal 80 lat temu wśród firm zajmujących się w minionym wieku rozliczaniem wody. Dziś prezentujemy opinie Wodociągów Krakowskich.

 
Znalazła się w nim m.in. zachęta aby wskazówki licznika obracały się w tym samym kierunku!
Oraz informacja o gorszej jakości wody w rejonie wymuszająca stosowanie wodomierzy suchobieżnych. Aż kusi zapytać się o aktualny stan wody i rodzaj stosowanych obecnie wodomierzy!

Dlatego już teraz zachęcamy - prześlij nam wodomierz!
 


Cały tekst w oryginalnym brzmieniu.
Dodano akapity dla lepszej przejrzystości tekstu.
Fragmenty wypowiedzi inż. Popielski, inż. Tokarski

Wodociąg Krakowski

Zagadnienie liczydła na naszym terenie sprowadza się do stosowania wodomierzy wskazówkowych: gra tu oczywiście główną rolę stosowanie tego typu wodomierzy od początku istnienia wodociągu krakowskiego i przyzwyczajenie personelu zajętego odczytywaniem. na przyszłość również mamy zamiar pozostać przy wskazówkowych, jedynie byłoby pożądanem, aby wszystkie wskazówki obracały się  w jedna stronę (zapobiega to licznym błędom). 

Wykresy tarcz są wystarczające.

Używamy jedynie wodomierzy suchobieżnych, których zresztą najsłabsza strona jest dławniczka, zabezpieczająca przed dostawaniem się wody do części niezatopionej. Wodomierze suchobieżne są stosowane u nas jedynie tylko z powodu warunków lokalnych, ze względu na dużą ilość osadów w naszej wodziewodomierze mokrobieżne zbyt łatwo uległyby zamuleniu.
Bardzo ważną jest sprawa należytego sitka ochronnego - obecnie sitka zbyt silnie dławią przepływ i dlatego też, naszym zdaniem, należałoby stosować sitka wydłużone jak np. w wodomierzach wyrobu Siemens'a.
Norma dokładności 1% może być jedynie uzasadniona "teoretycznemi kombinacjami", dla celów praktyki nie można absolutnie schodzić poniżej 2%; rozruch wynosić również winien do 2% objętości nominalnej, a dolna granica dokładności nie powinna być ostrzejsza, jak to ma miejsce dziś (z przybliżeniem podwójna wartość rozruchu). Wprowadzanie dla rozruchu i dolnej granicy dokładności ostrzejszych wymogów będzie robota utrudniającą, "papierową" i narażająca na niepotrzebne koszty zakłady wodociągowe. 
Na zakończenie prosiłbym o przekonywujące przedstawienie sprawy przeciążenia wodomierzy - ile traci się wody przez rejestrowanie tejże przez za mały wodomierz i o ile prędzej ulega zniszczeniu wodomierz.
W uzupełnieniu poprzednich danych, które przesłaliśmy do ankiety o wymaganiach co do wodomierzy i ich normalizacji, podajemy bardzo ciekawe osiągnięcie niemieckich dążeń w normalizacji wodomierzy, a mianowicie:wodomierze na 3 i 5 metrów sześciennych na godzinę jak również 7 i 10 mają te same długości wbudowania i średnice złącza mogą być zatem b. łatwo wymienione.

Komentarze (0)
Zaproszenie na Targi WODKAN w Bydgoszczy
 Oceń wpis
   

 26 maja 2015 roku rozpoczynają się w Bydgoszczy XXIII Międzynarodowe Targi Maszyn i Urządzeń dla Wodociągów i Kanalizacji WOD-KAN 2015, które jak co roku będą gościły firmy z branży wodociągowo-kanalizacyjnej zarówno z Polski jak i zagranicy. Patronat Honorowy nad tegoroczną edycją Targów objęła Minister Infrastruktury i Rozwoju Pani Maria Wasiak oraz Sekretarz Stanu w Ministerstwie Środowiska Pan Stanisław Gawłowski.

 

 

 

 


 

 

Przystąpienie Polski do Unii Europejskiej, uruchomiło strumień funduszy zagranicznych, który wyzwolił energię i wolę zmian w całej branży wod-kan. Od 2003 roku na gospodarkę wodną i ochronę wód wydano łącznie (wkład własny gmin oraz przedsiębiorstw + dotacje unijne) ponad 60 mld zł. Budowa ujęć i systemów doprowadzania wody oraz budowa i modernizacja stacji uzdatniania wody kosztowały ponad 16 mld zł.

 

Od 1990 roku do 2013, według danych opracowanych przez Izbę Gospodarczą Wodociągi Polskie, na terenie Polski wybudowano 194,1 tys. km sieci wodociągowej i 106,2 tys. km sieci kanalizacyjnej. Od 1995 roku zauważalny jest stały wzrost ilości oczyszczalni biologicznych oraz oczyszczalni z podwyższonym usuwaniem biogenów. W efekcie mamy doskonałą wodę w kranach, coraz lepszą w rzekach i jeziorach. Poprawia się stan naszego środowiska naturalnego.

 

Targi, odbywające się od 1993 roku, prezentując najnowszą technikę i urządzenia o światowym standardzie stały się motorem rozwoju branży wodociągowo-kanalizacyjnej, która wraz z samorządami jest ich adresatem. Wystawcami na bydgoskich Targach są zarówno producenci krajowi, jak i zagraniczni.

 

Bydgoskiej Imprezie towarzyszą również, organizowane przez Wystawców, a także Izbę Gospodarczą Wodociągi Polskie, konferencje poruszające najistotniejsze problemy branży wodociągowo-kanalizacyjnej. Wystawcy spotykają się również na Targowej Biesiadzie.

 

Jak każdego roku Targom towarzyszą konkursy połączone z nagrodami za najciekawszą ekspozycję, i ten najważniejszy o Statuetkę Grand Prix Targów WOD-KAN, przyznawaną za najciekawsze rozwiązanie techniczne. Laureaci wiedzą, że dzięki tym nagrodom są rozpoznawalni w branży.

 

Na pozytywny odbiór Targów Izba Gospodarcza Wodociągi Polskie pracowała przez ponad dwadzieścia lat. Dziś Targi bydgoskie mają tę niezwykłą atmosferę święta, radości ze spotkania i jednocześnie poczucia, że wszyscy bierzemy udział w ważnym wydarzeniu, które wpływa na postęp i rozwój cywilizacyjny całego kraju.

 

Jak co roku w Bydgoszczy gościć będziemy przedstawicieli Sejmu i Senatu, ministerstw sektora wod-kan oraz związanych z branżą instytucji państwowych, m.in. KZGW, UOKIK, NFOŚiGW. Nie zabraknie reprezentantów przedsiębiorstw wodociągowo-kanalizacyjnych oraz przedstawicieli władz miasta i regionu. Swoje przybycie zapowiedział Minister Środowiska Pan Maciej Grabowski.

 

Dorota Jakuta

Prezes IGWP, Komisarz Targów

Komentarze (0)
Dołączyliśmy do członków Izby Gospodarczej Wodociągi Polskie
 Oceń wpis
   

Z radością informujemy że firma Pomiar Serwis dołączyła do organizacji samorządu gospodarczego zostając członkiem IGWP.

 

Co dzięki temu zyskujemy?

 

 

 • prawo głosu w najważniejszych sprawach dla branży,
 • realny wpływ na kształt powstających aktów prawnych dotyczących branży poprzez udział w Zespołach tematycznych działających przy IGWP, 
 • wpływ na kształtowanie polityki z zakresu wody i ścieków w Unii Europejskiej,
 • bezpłatny dostęp do analiz  technicznych, ekonomicznych - ceny wody i ścieków, benchmarking,
 • możliwość wymiany doświadczeń z zakresu funkcjonowania przedsiębiorstw wodociągowo-kanalizacyjnych podczas spotkań organizowanych przez IGWP,
 • korzystanie na preferencyjnych warunkach z zagranicznych wyjazdów techniczno szkoleniowych  - poznanie  nowoczesnych technologii i systemów zarządzania firmami wodociągowo-kanalizacyjnymi w Unii Europejskiej,
 • uczestnictwo w organizowanych  i dotowanych  szkoleniach,
 • uczestnictwo w organizowanych zgodnie z potrzebami Członków IGWP bezpłatnych spotkaniach konsultacyjno-doradczych odbywających się na terenie całego kraju w siedzibach przedsiębiorstw,
 • uczestnictwo w organizowanych we współpracy ze szkołami wyższymi studiach podyplomowych,
 • bezpłatne uczestnictwo w konferencjach IGWP organizowanych podczas Międzynarodowych Targach Maszyn i Urządzeń dla Wodociągów i Kanalizacji WOD-KAN w Bydgoszczy,
 • udział w Kongresach Wodociągowców Polskich uchwały Kongresu  zobowiązują kierownictwo IGWP  do podejmowania działań w celu ich realizacji,

 

 

 

 

Izba Gospodarcza Wodociągi Polskie jest jedyną organizacją samorządu gospodarczego w branży wodno-kanalizacyjnej w Polsce. Powstała 14 września 1992 r i dziś zrzesza 450 przedsiębiorstw rynku wody i ścieków. Nasza siedziba znajduje się w Bydgoszczy.
Izba zabiega o stworzenie dogodnych warunków dla funkcjonowania sektora wodno-kanalizacyjnego. Przedstawiciele i eksperci Izby na bieżąco interpretują i oceniają obowiązujące przepisy, monitorują propozycje zmian, uczestniczą w tworzeniu prawa dotyczącego branży i wprowadzaniu rozwiązań usprawniających funkcjonowanie branży. Prowadzimy działalność doradczą, szkoleniową i wydawniczą. Reprezentujemy interesy swoich członków na forum ogólnopolskim, szczególnie wobec organów państwowych i samorządowych. Jednym z podstawowych zadań jest również działanie na rzecz ochrony środowiska.

 

Izba jest Członkiem Krajowej Izby Gospodarczej w Warszawie, a także Międzynarodowej Organizacji Zaopatrzenia w Wodę IWA z siedzibą w Londynie, Europejskiej Unii Krajowych Stowarzyszeń Dostawców Wody i Usług Odprowadzania Ścieków EUREAU z siedzibą w Brukseli. Izba poprzez swoich przedstawicieli bardzo aktywnie działa w trzech komisjach EUREAU: do spraw wody, ścieków oraz prawa i ekonomii.

 

Od 1993 roku Izba Gospodarcza Wodociągi Polskie corocznie, w Bydgoszczy organizuje Międzynarodowe Targi Maszyn i Urządzeń dla Wodociągów i Kanalizacji WOD-KAN, najważniejsze w Polsce i jedne z głównych w Europie. Dzięki wieloletnim zabiegom Izby w 2009 r, po raz pierwszy Targi odbyły się w nowym Centrum Wystawienniczym. Co trzy lata organizowane są Kongresy Wodociągowców Polskich, dotyczące najważniejszych dla branży spraw.

 

Priorytetem w działaniach Izby jest także opracowanie i wdrożenie standardów technicznych. Aktualnie opracowywane są: Modelowe rozwiązania w gospodarce osadowej - wytyczne do planowania gospodarki osadami z komunalnych oczyszczalni ścieków". Opracowanie standardów dla branży wod-kan jest jednym z kluczowych działań Izby, ze względu na swoją wagę oraz długofalowy wpływ na sposób funkcjonowania całego sektora wodociągowo-kanalizacyjnego.

 

 

Komentarze (0)
Jak szybko zakupić armaturę naprawczą w razie awarii
 Oceń wpis
   

 W ostatnim artykule zwróciliśmy uwagę na to aby odpowiednio zabezpieczyć instalację wodną, w szczególności wodomierze, przed mrozem.

 

Zima tego roku pokazała się w pełnej krasie. Ośnieżone drogi, niska temperatura i troska o ciepłe mieszkanie powinna współgrać z troską o stan liczników wody w domu. A co zrobić jeśli dojdzie do awarii?

 

 

 

W takiej sytuacji, gdy trzeba znaleźć szybko pomoc najlepiej zwrócić się do nas. Możesz przyjechać do nas, do Złotorii i zakupić u nas potrzebny towar, lub za dodatkową opłatą możemy dowieść element służący do naprawy. Zwykle nasz samochód dowozi ten produkt do lokalnego zakładu wodociągowego, lub innej firmy, która usunie usterkę.


Skontaktuj się z nami aby szybko usunąć usterkę lub awarię
tel. 797 616 597

 

 
Komentarze (1)
Pamiętaj o zabezpieczeniu przed mrozem instalację wodną
 Oceń wpis
   

 Idzie zima,

 

idzie zima,

idzie mróz

- tak brzmi popularna wśród przedszkolaków piosenka z pokazywaniem. Należałoby ja zaśpiewać każdemu kto ma otwarty garaż lub okno do piwnicy w której trzyma wodomierz. Istnieje bowiem ryzyko zamarznięcia instalacji wodnej gdy zima za oknem.

 

 


 

 

Dla prawidłowego działania wodomierza temperatura w miejscu jego montażu nie powinna być mniejsza niż 4 stopnie Celsjusza. Często są to studnie, piwnice, garaże, które w czasie przymrozków należy dogrzewać. Zebraliśmy kilkanaście wskazówek :

 

Należy pamiętać o

 

 • nie dopuszczać do oblodzenia pokryw żeliwnych od zasuw, hydrantów i studni rewizyjnych oraz publicznych zdrojów wodociągowych, kratek ściekowych jak też uzbrojenia sieci wodno kanalizacyjnych, które znajdują się przed i na posesji.
 • nie składać śniegu i lodu na wymienione wyżej urządzenia
 • nie używać hydrantów przeciwpożarowych do celów nie związanych z gaszeniem pożarów
 • regularnie czyścić wpusty uliczne oraz studzienki ściekowe w celu swobodnego spływu wód opadowych

 

 

Te i inne porady znaleźć można w Informatorze Gospodarki Wodomierzowej - polecamy wszystkim jego nabycie.

 

 
Komentarze (0)
Poradnik wyróżniony
 Oceń wpis
   

 

 

Nasz poradnik gospodarki wodomierzowej został wyróżniony

Komentarze (0)
1 | 2 | 3 | 4 | 5 |
Najnowsze komentarze
2015-02-13 10:03
wispawel12:
Pogotowie Wodociągowe
Nie czekaj przyjmij pomocną dłoń! Uległeś wypadkowi?Doznałeś obrażeń?Nie czekaj zgłoś się[...]
2015-02-13 09:52
wispawel12:
Jak szybko zakupić armaturę naprawczą w razie awarii
Nie czekaj przyjmij pomocną dłoń! Uległeś wypadkowi?Doznałeś obrażeń?Nie czekaj zgłoś się[...]
2013-12-23 13:22
rtvagd.net:
Porównaj ceny wody w Polsce
pozdrowienia :)
O mnie
pomiar-service
Blog Opomiarowanie Mediów