Ankieta Wodociągowcy o Wodomierzach
 Oceń wpis
   

 W roku 1936 redakcja "Pomiar" Wiadomości Polskiej Fabryki Wodomierzy i Gazomierzy zwróciła się do kilku przedstawicieli zakładów wodociągowych w sprawie wyrażenia ich poglądów na temat stosowanych w ich konkretnych przedsiębiorstwach wodomierzy.

Na podstawie otrzymanych odpowiedzi stwierdzono potrzebę stworzenia przepisów prawnych, które regulowałyby szeroko rozumianą gospodarkę wodomierzową.

 

 

 

 

 

Odpowiedzi dotyczyły różnych dziedzin a niektóre problemy minionego wieku pozostały aktualne do dziś.

 

 

 

 

 

Dzisiaj po blisko 80 latach chcemy przeprowadzić kolejne takie badanie, dokonać bilansu i podsumowania historii gospodarki wodomierzowej w Polsce.

 

 

Pragniemy zwrócić się do Zakładów Wodociągowych  z pięcioma pytaniami i wspólnie spojrzeć na aktualne problemy jakie stoją przed nimi.

 

 

 

 

 

TAK ZACZĘTO  79 LAT TEMU

 

Cytat.:

 

Redakcja naszego kwartalnika zwróciła się do kilku osób z prośbą o wyrażenie poglądów w sprawie stosowania wodomierzy w wodociągach. W szczególności chodziło tutaj o ustalenie zdania wybitnych praktyków na czułość wodomierzy, normy dokładności, konstrukcje liczydła, wreszcie normy wbudowania.(Pomiar, str.1, nr 5, 1936r.)

 

W 1936 roku pytania dotyczyły następujących zagadnień

 

1.       Rodzaje wodomierzy - sucho czy mokrobieżne

 

2.       Liczydło przeskakujące rolkowe czy wskazówkowe

 

3.       Sprawy normalizacji

 

4.       Zakres tarczy liczydłowej

 

5.       Normy dokładności

 

Przez najbliższe dwa lata zwrócimy się kilkudziesięciu instytucji z prośbą o współpracę i pomoc w przeprowadzeniu tejże ankiety. Mamy nadzieję uzyskać pięć odpowiedzi na postawione pytania oraz przeprowadzić techniczne badanie wodomierzy po okresie eksploatacji z różnych części Polski.

 

Pierwszą informację o Ankiecie zamierzamy opublikować i udostępnić podczas XXIII Targów Maszyn i Urządzeń dla Wodociągów i Kanalizacji w maju 2015r. w Bydgoszczy. Pierwsze wyniki będą publikowane w kolejnych numerach naszego czasopisma. Aktualne wiadomości o Ankiecie będą pojawiały się na stronach internetowych naszych Partnerów.

 

Wodociągowcy o Wodomierzach - pytania

 

Pytania, które zadamy firmom i instytucjom z branży gospodarki wodomierzowej w Polsce będą dotyczyły szeroko rozumianej gospodarki wodomierzowej.

 

1) Jakie rodzaje wodomierzy stosujecie na przyłączach: wirnikowe suchobieżne lub mokrobieżne, jedno czy wielo strumieniowe, objętościowe czy inne?

 

2) Jeśli korzystacie ze zdalnych systemów odczytu (radiowych, przewodowych, GSM), jaki jest ich udział procentowy w zamontowanych urządzeniach?

 

3) Dokonując doboru wodomierza kierujecie się przepisami MID-owskimi, a może korzystacie ze starych norm i klas dokładności (A,B,C)? Jak waszym zdaniem przepisy MID-owskie wpłynęly na kwestię doboru urządzeń: ułatwiły lub utrudniły?

 

4) Czy dokonujecie sprawdzenia metrologii liczników po 5 latach eksploatacji oraz dokonujecie ich wtórnej legalizacji i czy wymieniacie je na nowe urządzenia?

 

5) Z jakimi problemami spotykacie się najczęściej podczas eksploatacji wodomierzy?

 

 

 

Zachęta do współpracy

 

Zwracamy się do wszystkich firm wodociągowych, fabryk i Spółdzielni Jeśli dysponujecie wodomierzami, i chcielibyście wiedzieć jaki jest stan tego urządzenia i czy jego dokładność mieści się w granicach dopuszczalnych błędów po okresie eksploatacji napiszcie do nas!

 

Jeśli chcesz wziąć udział w badaniu i chcesz aby Twoja wypowiedź zapisała się w historii gospodarki wodomierzowej napisz do nas.

 

Wszyscy partnerzy będą opublikowani na naszej stronie internetowej Wydawnictwa, oraz w kolejnych numerach naszego czasopisma.

 

Pierwszym partnerem naszej akcji Wodociągowcy o Wodomierzach została Polska Fabryka Wodomierzy i Ciepłomierzy FILA. W ramach Ankiety będą przeprowadzać nieodpłatnie badanie jakości wodomierzy po okresie eksploatacji w Polsce.

 

Patronat medialny objął portal wodkaneko.pl

 

Nasze działania są wspierane przez Polski Ślad polskislad.pl oraz Agape.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Komentarze (0)
Darmowe badanie wodomierzy
 Oceń wpis
   

 

Zachęcamy - wysyłajcie wodomierze do sprawdzenia!

 
Do wszystkich firm wodociągowych, fabryk i użytkowników indywidualnych!
 
Jeśli chcesz sprawdzić na ile dokładny był Twój zużyty wodomierz
napisz do nas, wodomierze sprawdzi na renomowanym sprzęcie 
Polska Fabryka Wodomierzy FILA
 
W pierwszej kolejności zachęcamy  o przesyłanie wodomierzy z południowej Polski. Wodomierze są analizowane pod kątem dokładności w ramach Ankiety Wodociągowcy o Wodomierzach.
Więcej o Ankiecie przeczytasz w poprzednich artykułach .
 
 
 
Napisz do nas aby dowiedzieć się więcej.
Komentarze (0)
Wyniki ankiety z 1936 roku
 Oceń wpis
   

 

Wodociągowcy o Wodomierzach - wyniki ankiety z 1936 roku

 

Prezentujemy Państwu nieprawdopodobną lekcję z historii gospodarki wodomierzowej w Polsce!

 

Wyniki ankiety przeprowadzonej  niemal 80 lat temu wśród firm zajmujących się w minionym wieku rozliczaniem wody. Dziś prezentujemy opinie Wodociągów Krakowskich.

 
Znalazła się w nim m.in. zachęta aby wskazówki licznika obracały się w tym samym kierunku!
Oraz informacja o gorszej jakości wody w rejonie wymuszająca stosowanie wodomierzy suchobieżnych. Aż kusi zapytać się o aktualny stan wody i rodzaj stosowanych obecnie wodomierzy!

Dlatego już teraz zachęcamy - prześlij nam wodomierz!
 


Cały tekst w oryginalnym brzmieniu.
Dodano akapity dla lepszej przejrzystości tekstu.
Fragmenty wypowiedzi inż. Popielski, inż. Tokarski

Wodociąg Krakowski

Zagadnienie liczydła na naszym terenie sprowadza się do stosowania wodomierzy wskazówkowych: gra tu oczywiście główną rolę stosowanie tego typu wodomierzy od początku istnienia wodociągu krakowskiego i przyzwyczajenie personelu zajętego odczytywaniem. na przyszłość również mamy zamiar pozostać przy wskazówkowych, jedynie byłoby pożądanem, aby wszystkie wskazówki obracały się  w jedna stronę (zapobiega to licznym błędom). 

Wykresy tarcz są wystarczające.

Używamy jedynie wodomierzy suchobieżnych, których zresztą najsłabsza strona jest dławniczka, zabezpieczająca przed dostawaniem się wody do części niezatopionej. Wodomierze suchobieżne są stosowane u nas jedynie tylko z powodu warunków lokalnych, ze względu na dużą ilość osadów w naszej wodziewodomierze mokrobieżne zbyt łatwo uległyby zamuleniu.
Bardzo ważną jest sprawa należytego sitka ochronnego - obecnie sitka zbyt silnie dławią przepływ i dlatego też, naszym zdaniem, należałoby stosować sitka wydłużone jak np. w wodomierzach wyrobu Siemens'a.
Norma dokładności 1% może być jedynie uzasadniona "teoretycznemi kombinacjami", dla celów praktyki nie można absolutnie schodzić poniżej 2%; rozruch wynosić również winien do 2% objętości nominalnej, a dolna granica dokładności nie powinna być ostrzejsza, jak to ma miejsce dziś (z przybliżeniem podwójna wartość rozruchu). Wprowadzanie dla rozruchu i dolnej granicy dokładności ostrzejszych wymogów będzie robota utrudniającą, "papierową" i narażająca na niepotrzebne koszty zakłady wodociągowe. 
Na zakończenie prosiłbym o przekonywujące przedstawienie sprawy przeciążenia wodomierzy - ile traci się wody przez rejestrowanie tejże przez za mały wodomierz i o ile prędzej ulega zniszczeniu wodomierz.
W uzupełnieniu poprzednich danych, które przesłaliśmy do ankiety o wymaganiach co do wodomierzy i ich normalizacji, podajemy bardzo ciekawe osiągnięcie niemieckich dążeń w normalizacji wodomierzy, a mianowicie:wodomierze na 3 i 5 metrów sześciennych na godzinę jak również 7 i 10 mają te same długości wbudowania i średnice złącza mogą być zatem b. łatwo wymienione.

Komentarze (0)
Najnowsze komentarze
2015-02-13 10:03
wispawel12:
Pogotowie Wodociągowe
Nie czekaj przyjmij pomocną dłoń! Uległeś wypadkowi?Doznałeś obrażeń?Nie czekaj zgłoś się[...]
2015-02-13 09:52
wispawel12:
Jak szybko zakupić armaturę naprawczą w razie awarii
Nie czekaj przyjmij pomocną dłoń! Uległeś wypadkowi?Doznałeś obrażeń?Nie czekaj zgłoś się[...]
2013-12-23 13:22
rtvagd.net:
Porównaj ceny wody w Polsce
pozdrowienia :)
O mnie
pomiar-service
Blog Opomiarowanie Mediów